Implanty

Współczesne implanty dentystyczne to tytanowe śruby przypominające swoim kształtem korzeń zęba. Wykonane są ze stopu tytanu. Od momentu odkrycia zjawiska osseointegracji,c zyli zrastania się tytanowych implantów z kością, nie ma lepszego materiału na implanty dentystyczne.

Tytan to powszechnie i obficie występujący w przyrodzie pierwiastek. W stanie naturalnym najczęściej spotykany jest jako dwutlenek tytanu-minerał miękki ale wytrzymały. Aby uzyskać materiał biozgodny o zwiększonej wytrzymałości, idealnie nadający się na implanty, tworzy się stopy tytanu.

Wyizolowany ,niemal czysty tytan ,z którego produkuje się implanty dentystyczne ma następujący skład: 99,75% stanowi tytan, 0,05% żelazo, 0,1% tlen, 0,03% azot, 0,05 węgiel i 0,012 wodór.

Jest to stop odporny na korozję, oraz biozgodny z organizmem człowieka-tolerowany przez jego tkanki. Nie jest rakotwórczy, toksyczny czy radioaktywny.


Zewnętrzna powierzchnia implantu, w procesie produkcyjnym jest pokrywana tytanową plazmą a następnie dodatkowo modyfikowana.
Ma to na celu zapewnienie jak najlepszego zrastania się implantu z kością. Modyfikacja powierzchni przyspiesza także ten proces.
Mimo, że notuje się tylko około 4% niepowodzeń związanych z brakiem integracji, czyli zrośnięcia się implantu z kością, producenci implantów prowadzą ustawiczne badania i doświadczenia mające na celu udoskonalenie ich powierzchni.

Systemy implantologiczne

Wdzisiejszych czasach, coraz większa ilość firm produkuje i dostarcza implanty na światowy rynek. Każda z nich wprowadza udoskonalenia dotyczące budowy, kształtu i powierzchni swoich implantów. Wraz z implantami dostarcza też lekarzowi niezbędny osprzęt konieczny do wykonania zabiegu.

Mówiąc o systemie implantologicznym mam na myśli komplet implantów i oprzyrządowania danej firmy umożliwiający leczenie implantologiczne. Większość systemów implantologicznych zawiera kilka rodzajów implantów, różniących się budową oraz kształtem. Każdy rodzaj implantu musi być też dostępny w kilku średnicach i długościach. Tak duża różnorodność związana jest z różnym ich przeznaczeniem, oraz rodzajem implantacji. Inny implant zastąpi nam brakujący dolny siekacz, a inny górnego trzonowca.


Poszczególne systemy implantologiczne różnią się między sobą. Nie są to różnice ogromne, ale implanty mają np.odmienny gwint, powierzchnię, kształt, a osprzęt dedykowany jest do konkretnego systemu.


Dla zapewnienia optymalnego przeprowadzenia leczenia implantologicznego większość implantologów posługuje się w swoich Praktykach kilkoma systemami implantologicznymi.


W naszej Praktyce są nimi dwa amerykańskie systemy BIOMET 3i i Biohorizons.